realista-agnostyk

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) między materialistów a subiektywnych idealistów. Dla tych ostatnich to, co nazywamy światem, było tylko wyobrażeniem, treścią naszej świadomości; to był dla nich ostateczny wynik nauki, i filozojii. Porównawczo trzeba stwierdzić, że nigdy przedtem ani potem nie bywało tylu subiektywnych idealistów. A poniekąd wspólny z nimi front zajmowali tak liczni naówczas (pod wpływem Kanta, tak samo jak Spencera) realiści-agnostycy: dla nich istniała wprawdzie rzeczywistość od człowieka niezależna, ale była mu niedostępna. Z ich rozważań również wypadało, że człowiek żyje wśród swoich wyobrażeń, nigdy poza nie nie wychodzi. Pogląd ten nie tylko był głoszony, ale uchodził za wielką...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Tatarkiewicz, Władysław 1970. Historia filozofii. T. 1-3, wyd. 7, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.