racjonalno-celowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Na podstawie tych i innych (nie cytowanych) wypowiedzi Webera i jego komentatorów, można typ idealny scharakteryzować następująco: zgodnie z podstawowymi postulatami poznawczymi typ idealny nie służy odtworzeniu badanej sfery zjawisk. Jest to konstrukcja myślowa, która poprzez świadome ujęcie celów, wartości i środków jako elementów działania ma charakter racjonalny. Dlatego też działania racjonalno-celowe i racjonalno-aksjologiczne najbardziej zbliżają się do działania racjonalnego skonstruowanego w postaci typu idealnego. Typ idealny nie jest adekwatnym odbiciem rzeczywistości, ponieważ związany jest z odniesieniem do wartości jako podstawowym zabiegiem poznawczym. Odniesienie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Szemberg, Anna 1966. Przemiany w strukturze agrarnej gospodarstw chłopskich, Warszawa : PWE
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.