publicystyczno-literacki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Powszechne mniemanie, że Prus zaczął pisywać swe Kroniki tygodniowe w r. 1875 w „Kurierze Warszawskim“, jest słuszne tylko w odniesieniu do nazwy felietonu. Istotnie dopiero w tym dzienniku pisarz użył tytułu: Kronika tygodniowa, którym będzie się posługiwał prawie do końca tej części swojej twórczości. Natomiast sam gatunek publicystyczno-literacki, który reprezentowała kronika tygodniowa, w twórczości Prusa pojawił się o rok wcześniej, w r. 1874, na łamach tygodnika satyrycznego „Kolce“ i miał tam tytuł Na czasie. Do „Kolców“ dostał się Prus dzięki swej pracy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Prus, Bolesław 1956. Kroniki. T. 1. Cz. 1, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.