psychologiczno-moralistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Są to książki różnej wartości i różnego charakteru. „Nasz człowiek w Hawanie” - to właściwie zręczna parodia powieści szpiegowskiej, odsłaniająca daremność zakulisowych zabiegów, słabość i bankructwo Intelligence Service we współczesnym świecie przeżywającym okres wielkich ruchów społecznych. „Spokojny Amerykanin” łączy wątki psychologiczno-moralistyczne z politycznymi. Postać bohatera tej powieści, dzieje jego rozwodu z pierwszą żoną i ponownego małżeństwa z piękną dziewczyną wietnamską - to wszystko jest kontynuacją dawnych wątków i motywów greenowskich, jego polemiki z ortodoksyjnymi, obłudnymi rygorami moralnymi, jego obrony szczerości i otwartości przeżywania. Ale nowy jest w tej powieści obraz walki narodu wietnam...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sadkowski, Wacław 1968. Drogi i rozdroża literatury Zachodu, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo