przedmiotowojęzykowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) konsekwencje zawdzięczamy właśnie Tarskiemu. Predykat prawdziwy należy do słownictwa metajęzyka, podczas gdy sąd, o którym jest on orzekany, wchodzi w skład języka przedmiotowego (albo też, w innej konwencji, jest w nim sformułowany). Przykład (1) jest więc przykładem złożonego sądu metajęzykowego p==q, w którym p zawiera wyrażenie odsyłające do przedmiotowojęzykowego zdania Śnieg jest biały, a p = q mówi o tym zdaniu, że jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, jeżeli panuje pewien stan rzeczy. Ten metajęzykowy sąd jest oparty na czysto formalnym pojęciu prawdy, ponieważ abstrahuje od empirycznego lub epistemologicznego problemu, czy śnieg jest biały, czy nie. Wyrażenie śnieg jest biały odsyła...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Lyons, John 1984. Semantyka. T. 1, przeł. A. Weinsberg, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.