przedmiotowo-semantyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W wydawnictwie OóiąecAaenHCKuii AumencmuHecKUü anuiac. Mamepuajiu u uccAedoeaHun. Moskwa 1969, umieszczona została praca trzech autorek (JI. B. BajiKHHa, B. O. KoHHOBa, T. H. Jlyioma) poświęcona analizie znaczeń wyrazu ręka w językach słowiańskich. Cel swojej pracy autorki określają jako polegający na tym, żeby „ustalić maksymalną liczbę jednostek semantycznych przedmiotowo-semantycznej grupy «ręka»”. Autorki wymieniają znaczenia, które mają mieć w językach słowiańskich wyrazy etymologicznie pokrewne z p. ręka, jednocześnie badając te wyrazy, których znaczenia krzyżują się ze znaczeniami wyrazu ręka. W tym polu semantycznym wyodrębniają autorki jednostki (e/m...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Doroszewski, Witold 1982. Język. Myślenie. Działanie. Rozważania językoznawcy, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo