propagandowo-socjotechniczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W tym drugim ujęciu postulaty „patriotyzmu”, „miłości i poświęcenia dla ojczyzny” uznane są bowiem za zwykły „przeżytek świadomości burżuazyjnej”, który należałoby bądź eliminować jak najszybciej ze świadomości obywateli, bądź też wykorzystać na skutek trwającej ich „nośności psychologicznej” w celach wyłącznie propagandowo-socjotechnicznych, podobnie jak czyniła to dotąd prawica społeczna. Zdaniem tych autorów, „konsekwentny marksista” nie może afirmować tych postulatów jako trwałej wartości moralnej przynafeżnej do ideologii socjalistycznej. Może je...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Banaszkiewicz, Jakub et al. 1978. Filozofia marksistowska. Podręcznik akademicki [...], wyd. piąte, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.