praktyczno-państwowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) rarchii biurokratycznej. Chociaż więc nie było mowy o żadnej samodzielności w zakresie wykładów i w zakresie studiów ani po stronie profesorów, ani słuchaczy, niemniej stworzono podstawę do tej tradycji, która się silnie zakorzeniła w całej tej części Europy, gdzie stanowisko profesora wyższej szkoły posiadało wysoki autorytet społeczny. Trzeba jednak dodać, że uniwersytety miały wyłącznie praktyczno-państwowe zadania, że były regulowane w najdrobniejszych szczegółach zarówno co do toku nauczania, jak organizacji przez rozporządzenia i nadzór władz. Swobodne, czysto naukowe badania nie były dobrze widziane, absolutna władza słusznie widziała w nich pewne niebezpieczeństwo. Toteż projekty stworzenia wzorem francuskim jakiejś Akademii Nauk nie zostały wówczas podjęte i doczekały się realizacji dopiero w następnym wieku...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wereszycki, Henryk 1972. Historia Austrii, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.