poważność

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Nie znaczy to bynajmniej, by Skarga był pod tym względem nowocześniejszy od swoich współczesnych, bliższy dzisiejszej polszczyzny. Przeciwnie, w Kazaniach sejmowych uderza swoista tendencja stylistyczna w zakresie spójników. Niezmiernie częste i charakterystyczne są w tym utworze zdania typu: „A zwłaszcza, iż poważność i moc, i władza królewskiego majestatu osłabiała” 35, „Młodszy bracia wszystko rozporą i popsują, i powichlą” 36, „Coż za pożytek z tych takich utrat i prącej sejmowej, i utrudzenia swego macie” 37, „jaki był Szymon i Jazon, i inni” 38. Ulubionym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wierzbicka, Anna 1966. System składniowo-stylistyczny prozy polskiego renesansu, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.