poważnieć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) panej. Po Konarskim łatwo było powstawać na nieporządne sejmy w Myszeidzie; łatwo było zwłaszcza w XVIII wieku zafarbować Monachomachię jakiemiś aspiracyami do oświaty; wszak ta zdawkowa moneta była podówczas w ręku wszystkich. Ale z czasem poważnieje Krasicki. Już pierwsze bajki mają bardzo wyraźną i bardzo dobrą tendencyę moralną i obywatelską w swoich przystosowaniach, a im dalej, tem lepiej, Zdawałoby się, że jak od roku 1775 do końca wieku podnosił się istotnie poziom patryotycznych i obywatelskich uczuć w narodzie, tak z nim razem podnosił się wyżej i Krasicki. Jest on zawsze, jak wszyscy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Tarnowski, Stanisław 1903. Historya literatury polskiej. T. 1-3, wyd. drugie, przejrz. i dopełn., Warszawa : Słowo
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.