potracić

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przerzucono nas bardziej na południe, w okolice Bułacełowki, koło Kupiańska. Tam też przeleżeliśmy ze dwa tygodnie. Kopaliśmy rowy, robiliśmy nasypy, zakładaliśmy miny, budowaliśmy bunkry. A potem Niemcy zaczęli natarcie. Wypuścili chmary czołgów, zarzucili nas bombami. Znowu potraciliśmy głowy, zachwialiśmy się, zaczęliśmy po trochu wiać. Krótko mówiąc — wycofano nas z walki, zastąpiono oddziałami gwardii i skierowano do Kupiańska. Tam znowu bunkry, znowu okopy i nasypy — tak długo, dopóki nie nacisnęli nas Niemcy. Niedługośmy miasta bronili — tylko dwa...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Niekrasow, Wiktor 1948. W okopach Stalingradu, przekł. J. Jędrzejewicz, Warszawa : Czytelnik
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo