pochłodnieć

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Przyjrzyjmy się teraz jak można by wspomnianą koncepcję wykorzystać do opisu składniowego czasowników zeroargumentowych, przy założeniu, iż obowiązuje dwuczłonowy schemat zdania: S —> NP VP. Jak już wcześniej zostało powiedziane, niektóre z czasowników tworzą zdania wyłącznie bezpodmiotowe. Już samo wydzielenie tej grupy stwarza pewne kłopoty, znaczna bowiem część czasowników występuje głównie bezpodmiotowo, jednak realizacja podmiotowa, choć rzadka, zdarza się i jest akceptowalna. Zaliczenie czasowników: błyskać się, grzmieć, oziębiać się, pochłodnieć, przejaśniać się, świtać, zmierzchać się itd., do tworzących wyłącznie zdania bezpodmiotowe kazałoby nam uznać zdania: Niebo się błyska; Niebo grzmi', Powietrze się oziębia', Noc pochłodniała', Niebo się przejaśnia', Dzień (poranek, dzionek) świta', Zimowy dzień się zmierzchał itd. za niepoprawne. Dlatego grupa czasowników nie mogących tworzyć zdań podmiotowych została tu zredukowana do paru zaledwie czasowników: dnieć, dymić się, kurzyć się, rozednieć, rozlać się (o deszczu)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Polonica - Polonica (Wrocław)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownik

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.