pochodniość

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) wowanych, odnoszących do rzeczywistości wprost. Morfemy natomiast poboczne mogą stanowić znaki relacji wewnątrzjęzykowych, którym nie odpowiadają żadne odcinki rzeczywistości. Otóż wydaje się, że tu leży zasadnicza granica, nieprzekraczalna przepaść między teoriami słowotwórczymi a morfemowymi. Nie w zastąpieniu pochodniości relacją, nie w czysto opisowych ujęciach dystrybucyjnych, lecz w zasadniczo innym traktowaniu morfemów głównych i pobocznych”, M. Brodowska-Honowska, Zarys klasyfikacji polskich derywatów, Wrocław—Warszawa—Kraków 1967, s. 81...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Karolak, Stanisław 1972. Zagadnienia składni ogólnej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.