pochodnica

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Rzeczowniki żeńskie na -ica mają przeważnie w stosunku do pierwotnych znaczenie spotęgowane: gwiaździca — wielka gwiazda, jutrznica, palmica — wielka dorodna palma (określenie postaci Dobrawny) i tak dalej: pochodnica (pochodnia), sienica (sień), trumnica, widmica — albo oznaczają tylko istoty żeńskie jako odpowiedniki męskich: anhelica, guślarnica (od domyśl, guślarnik), guślarzyca (od guślarz), sternica (od sternik), upiornica (upiornik), upiorzyca (upiór) — wreszcie bez oparcia o rzeczownik męski, urobione od przymiotników, oznaczające przeważnie duchy żeńskie: meduźnica, miesięcznica („Pani miesięczna” — jest zresztą w wariancie przekreślonym „miesięcznik” jako odpowiedni duch męski),...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Boleski, Andrzej 1951. Spośród słownictwa „Króla-Ducha”, Łódź : ŁTN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.