pięćdziesięcioparotomowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) WIELKI NOWELISTA i I Gdy się myśli i mówi o Henryku Sienkiewiczu, widzi się w nim przede wszystkim lub nawet wyłącznie twórcę Trylogii, Quo vadis, Krzyżaków, W pustyni i w puszczy, słowem autora powieści historycznych, którymi podbił świat i którymi czaruje również czytelnika dzisiejszego, zarówno w Polsce jak poza nią. Spojrzenie takie na głośnego pisarza jest niewątpliwie słuszne w sensie zarówno ilościowym, jak jakościowym. Jeśli w jego dorobku pięćdziesięcioparotomowym powieści sięgają liczby tomów trzydziestu, stosunek ten ma swą wymowę. Jeśli do tego doda się wzgląd, iż praca nad niektórymi z tych powieści wymagała długich studiów i że sam proces pisania ich zajmował mu po trzy lub cztery lata dalszej pracy, na jakościowe jej wyniki skłonni jesteśmy spoglądać z uznaniem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian 1973. Pokłosie Sienkiewiczowskie. Szkice literackie, Warszawa : PIW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.