pedagogiczno-teologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) samymi, które znaki te oznaczają”5. (Zobaczymy również dalej teoretyczne konsekwencje przeświadczenia, iż rzecz znacząca resguae significatur będzie oceniona wyżej aniżeli odpowiadający jej znak signum). To tłumaczy dosadnie instrumentalny charakter tej analizy semiotycznej : w De magistro, gdzie zajmuje ona więcej niż połowę dzieła, mówi się o znakach w perspektywie ściśle pedagogiczno-teologicznej ; w De doctr. Christ, analiza natury znaku rozwinięta jest jedynie jako funkcja wyjaśnienia techniki interpretacji Pisma św. Założywszy zatem, że pomimo ograniczeń, jakie sam Augustyn narzucił własnej semiotyce, potrafi on wyjaśnić liczne aspekty tradycji dotychczasowej dodając nowe, ważne przyczynki, jakich nawet nie spodziewano się...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sulowski, Jan (red.) 1973. Studia z historii semiotyki. II, Wrocław etc. : ZNiO
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo