patriotyczno-egzaltowany

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) — Bo my tu dajemy wolność wszystkim krajom, Francji, Belgii, Holandii, i kto tylko prosi o pomoc, temu na pomoc idziemy, a sami to zdaje mi się pod kościół będziemy chodzić — oto typowa refleksja polskiego żołnierza Dywizji Pancernej po dwóch miesiącach walki i tysiącu mil drogi bojowej na kontynencie Europy. Jesień 1944. W piątym roku wojny I Warto spamiętać. Na pewno ściślej oddaje nastrój niż jakiekolwiek patriotyczno-egzaltowane słowa o poświęceniu, o wyzwoleniu, o zemście, o misji. Ale gdyby się tak znalazł mechanizm, badający nastroje w różnych armiach i wojskach, bijących się na tym froncie, sądzę, że ze wszystkich porównań Polacy wyszliby, jako ludzie wciąż jeszcze zdolni do poświęceń w imię idei — bez materialnych zapewmień i zadośćuczynień. Bo przecież tak właśnie walczą, tak wyglądają na tle...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Janta, Aleksander 1961. Losy i ludzie. Spotkania – przygody – studia 1931–1960, Londyn : Wiadomości
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.