oświatowo-organizacyjny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ludzi, którzy wszędzie są obecni, chodzą, jadą, pracują, którzy mimo wszystko, co już przeżyli i co ciągle jeszcze przeżywają, zachowali swoją postawę niepodległą, swoją tożsamość historycznie ukształtowaną. „Polska — to wielka rzecz!” Międzyrzec przypomina mi, jak w lutym roku 1922, późną nocą, przyjechałem tu z Warszawy, żeby w pobliskim kole młodzieży wsi Ł ó z k i wygłosić odczyt oświatowo-organizacyjny. (Byłem wtedy studentem na wydziale prawa i jednocześnie instruktorem Centralnego Związku Młodzieży Wiejskiej w Warszawie.) Przyjechał po mnie na stację kolega na furmance zaprzężonej w jednego konia — w hołoblach, pod wysoką duhą...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Bień, Adam 1991. Bóg wyżej – dom dalej. 1939-1949, Warszawa : LSW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo