organizacyjno-państwowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nierza. Zdaje się, że dla tej garści byłoby zadaniem ponad siły stworzenie państwa na obszarze 250 tys. km kw. Oczywiście i przy gospodarstwie wypaleniskowym mimo tak niskiego potencjału wojskowego nie są wykluczone próby organizacyjno-państwowe, podobnie jak nie są wykluczone początki zróżnicowania klasowego, które tym próbom dawałoby impuls. Jednakże państwo oparte, na szczupłej sile zbrojnej, formujące się w kraju o bardzo rzadkim zaludnieniu, pozbawione wyraźnie skrystalizowanych podstaw klasowych łatwo ulegało przeciwnościom natury zarówno wewnętrznej, jak zewnętrznej. Indukcja historyczna pozwala...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Łowmiański, Henryk 1953. Podstawy gospodarcze formowania się państw słowiańskich, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.