okupacyjność

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) dać złe spojrzenie. Przeciwko czemu jednak kierowane? Jak się wydaje, przeciwko temu, co z całą świadomością językowej niezręczności, uznanej za nieuniknioną, wypadałoby ochrzcić terminem „okupacyjność”, a co oznaczałoby pewien konkretny schemat egzystencji, wytworzony obronnie na granicy życia i śmierci, w którym groza uległa oswojeniu w codzienności, pojawił się i skodyfikował nowy system odruchów, zredukowała wrażliwość, w którym konspiracja, czy znowu — „konspiracyjność”, stała się nałogiem, podobnie jak śmierć — epizodem. Andrzejewski uderza w okupacyjną „małą stabilizację”,...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Faron, Bolesław (red.) 1972. Prozaicy dwudziestolecia międzywojennego. Sylwetki, Warszawa : Wiedza Powszechna
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.