odegrywanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Zagadnienie formy dramatycznej polskich obrzędów weselnych wysuwane było zarówno przez badaczy jak i przez miłośników ludoznawstwa. Zagadnieniu temu prof. C. Jędrzej ewiczowa poświęca całe studium, stwierdzając m. in., że i sam chłop „przekaziciel, współtwórca i improwizator owych dramatów, widzi w nich coś, co.. . nie odbywa się prosto, lecz jest jakby odegrywaniem, robieniem czegoś“. Nic więc dziwnego, że uczestnicy wesela w opinii publicznej muszą posiadać pewnego rodzaju „kwalifikacje aktorskie“. Starosta musi być dobrym mówcą, druhny dobrymi śpiewaczkami, a swat częstokroć pełni swój urząd bez mała zawodowo...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
ŁódźT - Łódź Teatralna (Łódź)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.