ociosowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) 3.2.7. Układanie torów kopalnianych prostych i Układanie toru rozpoczyna się od wyznaczenia jego kierunku i nachylenia (niwelacji), najlepiej przez miernika, który wbija w strop i ocios chodnika kołki określające kierunek i nachylenie trasy. Kołki stropowe można wbijać albo w osi toru, albo, lepiej w linii jednej z nitek toru. Kołki ociosowe wbija się w pewnej stałej odległości (np. 1 m) od projektowanego położenia główki szyny. Kierunek i niwelację toru wyznacza się na podstawie uprzedniego pomiaru (zdjęcia mierniczego) chodnika, aby uniknąć ostrych załamań...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kubiczek, Tadeusz 1967a. Transport kopalniany, wyd. 5 popraw. i uzup., Katowice : Śląsk
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.