oburęczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Dla jednych małpy są jednoręczne, dla innych oburęczne, dla jeszcze , innych jednoręczność jest zmienna. Klüver w streszczonej poprzednio pracy wykazał, że wynik może zależeć od techniki badania, gdyż jeden i ten sam osobnik w jednej sytuacji może być jednoręczny, w innej zaś oburęczny lub też jednoręczność zmienia swój kierunek. Autor ten notował, którą ręką małpa sięga po sznur prowadzący do skrzynki z nagrodą. Jedna z dwóch małpek jawajskich pochwyciła sznur 438 razy prawą ręką i 249 lewą, druga 198 razy prawą i 97 razy lewą. Przewaga jednej ręki jest zbyt nieznaczna, aby można było wnosić o zdecydowanej jednoręczności...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dembowski, Jan 1951. Psychologia małp, Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.