objawca

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Suf. -ca: *krzyżonośca (Zaw. II 28: I krzyżonośęę trupem położył komtura; L i SW mają tylko przymiotnik „krzyżonośny”), obdzierca (KI.; Ks. M. II 339), objawca (Ur. fil. XII 11; L podaje z dwoma gwiazdkami i przykład z Farnowiusa: „Jehowa objawca skrytości”), *odmieńca (Makr. odm. VIII: odmieńca Boży), przemieńca (KI.; Radujcie się 30, ciał naszych przemieńca, GD. 734), *rozkładca (Remb. 1223: rozkładca form cielesnych), *spłomieńca (Hel. 838), udawca (Ks. N. I 241: malarz, udawca natury; L i SW mają „udawca, udawacz”, stpol.; por...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Boleski, Andrzej 1956. Słownictwo Juliusza Słowackiego (1825-1849), Łódź : ŁTN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.