nacjonalistyczno-drobnomieszczański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) zywała zupełne niezrozumienie twórczości pisarza. Dąbal uzasadniał swój sąd między innymi tym, iż „Stande, aczkolwiek formalnie od dawna stoi w jego szeregach (proletariatu), który uważa się za bodaj że pierwszego z piewców awangardy proletariatu, w istocie swej reprezentuje co najmniej drobną garstkę inteligencji partyjnej, która nie wyzbyła się światopoglądu tej klasy, z której wyszła, i dlatego ona to właśnie zazwyczaj wnosi w szeregi naszej partii odchylenia prawicowe, będąc obiektywnie przedstawicielką i przewodnikiem wpływów nacjonalistyczno-drobnomieszczańskich w szeregach proletariatu” 10°...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Sierocka, Krystyna 1963. Z dziejów czasopiśmiennictwa polskiego w ZSRR („Kultura Mas” 19291937), Warszawa : KiW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo