mistyczno-impresjonistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) (środek p. i.), że śmierć i „sąd” boski są niedaleko. Tradycyjna interpretacja powstrzymała się przed nazwaniem konsekwencji dostrzeżonych cech („impresjonistycznych cieni” i in.), nakazującej silniej zindywidualizować i spersonifikować uczucia, które bliskie są stanu mistyczno-impresjonistycznego „oderwania się” od źródła, prowadzącego do upodmiotowienia, usamodzielnienia strachu, jak to się dzieje z innymi doznaniami w podobnego typu konstrukcjach, np.: „I gniew szalony, wściekły chwytał chwilami za pierś oligarchy” [J. Radziwiłła] (P, I, 274)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Mazan, Bogdan 1993. „Impresjonizm” Trylogii Henryka Sienkiewicza. Analiza, interpretacja, próba syntezy, Łódź : UŁ
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo