metafizyczno-statyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) działania. Nawet słuszna w zasadzie teza przestaje być użyteczna, jeżeli jej treść zostanie unieruchomiona, przekształcona w statyczny, martwy dogmat. Centralnym zadaniem językoznawstwa — antycypując wnioski z niniejszych uwag — jest zerwanie z metafizyczno-statycznym sposobem ujmowania języka i z jego rozpatrywaniem od „wewnątrz” duszy ludzrkiej. To, co bywa nazywane duszą ludzką, to instrument, którego działanie polega na reagowaniu na bodźce obiektywnej rzeczywistości. Tylko w kategoriach bodźców i reakcyj na bodźce dadzą się układać wszelkie fakty językowe...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Doroszewski, Witold 1962. Studia i szkice językoznawcze, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.