materialno-cielesny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) mana. Stąd między innymi nawoływanie do celibatu, zobrzydzanie prokreacji, myzogynizm, enkratyzm, aby osiągnąć stan najwyższy, czysto duchowy: anima divina. Chrystus wspomaga ludzi na drodze oczyszczenia się z materialno-cielesnych przypadłości, ale bez iluminacji (gnozy) zwalczanie demonów nie dałoby się w ogóle urzeczywistnić. Ponieważ to właśnie gnoza, wiedza tajemna, odsłania Chrystusa kosmicznego — Allogenesa, dalekiego od żywota ludzkiego, bliskiego Boskości, w obliczu której należy jedynie zamilknąć. Wiedza ta nie ma nic wspólnego...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rytel, Jadwiga 1993. Studia z dziejów prozy staropolskiej, Warszawa : UW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.