materialistyczno-sensualistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) No tak, ale zjawisko usytuowane na tej wyłącznie płaszczyźnie daje się z równym powodzeniem tłumaczyć odwrotnie. I oto teza, iż ojcami intelektualnymi dekadentyzmu są — obok Schopenhauera i Straussa — Renan, Taine i Spencer jako „odnowiciele ujemnych doktryn przeszłego stulecia“ 25. Lub, że u Nietzschego, dekadentów i pozytywistów występuje „taż filiacja idei materialistyczno-sensualistyczna, połączona z niewiarą w same zasady“; że naczelne hasło filozoficzne dekadentyzmu: „nie 22 L. W.(iniarski), Literatura angielska, Praiuda 1893, nr 17...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo