maronejski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) tyli... a tuż obok wzgórki fig i cytryn, i brzoskwiń... ratuj, Zeusie-Zbawco! Ledwo wyrwał się pokusie, a już owiał go i zagarnął zapach przewybomych granatów... Gdy przebrnął przez ławicę melonów, zalecających się żółtą skórką, wpadł pomiędzy piramidy winogron. Ukryty jak za szańcami, rozglądał się drżąc od chętki posmakowania wszystkich naraz: i maronejskich, i aleksandryjskich. Zezując w stronę różowych — jak palce jutrzenki — fig, raczył się, aż sok ściekał mu po brodzie. O wielki Baalu! Zapewne nie gorszą kiścią fig potrząsał w senacie rzymskim pieniacz Kato, wrzeszcząc o niebezpieczeństwie kartagińskim... I słusznie! Jakiegoż bohatera nie zmoże taka słodycz? Można oddać zań cały Rzym i wszystkie złote urynały jego milionerów!...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Rolleczek, Natalia 1982. Świetna i najświetniejsza, wyd. 2, Warszawa : Nasza Księgarnia
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.