logiczno-gramatyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Szober dopuszcza jednak programowo współistnienie tak biegunowo różnych stanowisk, ponieważ w wyznawanym przez niego eklektyzmie znajduje się miejsce zarówno na bardzo bliskie sympatie dla współczesnej lingwistyki formalnej, jak też i na badanie zależności logiczno-gramatycznej i psychologicznej budowy zdania. Rozdzielanie strukturalizmu językoznawstwa formalnego od psychologistycznego vossleryzmu uznałby Szober prawdopodobnie za ciasne doktrynerstwo przekreślające wielostronność nauki, dążącej do jak najpełniejszego poznania zjawisk. A przecież dążenia do zachowania jednolitej struktury da...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Budzyk, Kazimierz (red.) 1946. Stylistyka teo­retyczna w Polsce, Warszawa : Książka
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.