kulturowo-kultowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) szybciej. To niewyobrażalnie gigantyczne środowisko kosmiczne, w jakim się dość nagle w XX w. znaleźliśmy, łączy się ściśle z zagadnieniem kulturowo-kultowym, które nazwać by można „poletkiem Pana Boga”. Teoria Kopernika utrzymująca, że Ziemia nie jest środkiem Wszechświata, który wokół niej się kręci, pogląd Giordana Bruna, że układ słoneczny jest tylko jednym z niezlicznych układów we Wszechświecie, a także luneta Galileusza, wydawały się zagrożeniem dla Kościoła i wiary w biblijnego Boga, którego Niebo znajdowało się tak nisko nad ziemią, że Wieża Babel mogła go dosięgnąć...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kopaliński, Władysław 1999. Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku, Warszawa : Wyd. Nauk. PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.