kosynier

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) choty i z kozakami. Piechota na wozach dążyła; lecz Traugutt zamknął jej drogę ze strzelcami, i gdy nieprzyjaciel, nie zdoławszy sformować się, przerażony celnemi strzały partyzantów, cofać się zaczął, rzucił swych kosynierów na nieprzygotowanych i w popłochu formujących się rosyjskich żołnierzy. Owo uderzenie »w kosy« — jak się wyrażano — rozproszyło wroga. Po niedługiej walce, partyzanci stali się panami pobojowiska, łatwą ceną zdobytego: siedmdziesięciu zabitych, bądź rannych nieprzyjaciół wskazało nowozaciężnym partyzantom, że zwycięstwa mogą być ich udziałem...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dubiecki, Maryan 1907. Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, wyd. drugie powiększ., Kraków : G. Gebethner i Sp.
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.