inteligencko-drobnomieszczański

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ną i tradycyjnymi formami sztuki. Poglądom tym towarzyszyła apologia nowoczesnej cywilizacji urbanistyczno-technicznej, fascynacja dynamicznym tempem wielkomiejskiego życia, tworami techniki, kult ulicznego tłumu, gloryfikacja postawy ekspansywnej — siły, walki, współzawodnictwa, burzycielskiego gestu. Ideały te były m.in. wyrazem żywiołowej, nie sprecyzowanej rewolty środowisk inteligencko-drobnomieszczańskich wobec norm, zwyczajów, przesądów i sentymentów utrwalonych w życiu i świadomości burżuazyjnego społeczeństwa. Formułując swój program, twórcy kierunku podejmowali niektóre zasadnicze wątki ideologii F...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo