instynktolog

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Problem względnej roli doświadczenia osobniczego a gatunkowego (w terminologii psychiatrów: neomneme a paleomneme) wyłonił się przeważnie na gruncie ewolucjonizmu, a odpowiednie zapatrywania miały charakter doktrynalny. Przypomnijmy sobie jeszcze raz — tutaj w ujęciu skrótowym — typowe twierdzenia na ten temat w pracach „instynktologów” i psychoanalityków: Właściwymi energiami ludzkiej aktywności są wrodzone instynkty, stanowiące pozostałość — niezbędną w życiu coraz to nowych pokoleń — niezliczonych pokoleń ludzkich, istot ludziom pokrewnych, a nawet wielu gatunków innych, filogenetycznie rzecz biorąc coraz to pierwotniejszych. Konkretne cele ludzkiej aktyw...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Pieter, Józef 1969. Sporne problemy psychologii, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.