instrumentalno-apologetyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Rozdział I. Zagadnienie filozofii w umysłowości średniowiecznej (Jan Legowicz) 5 1. Metodologiczno-ideowe przesłanie zwrotu do filozofii 6 2. Próby przyznania filozofii charakteru nauki wiodącej 10 3. Ograniczenie filozofii do dyscypliny pomocniczej dla teologii 16 4. Odrodzenie i przejawy sporów o autonomię filozofii 23 5. Próby instrumentalno-apologetycznego godzenia filozofii z teologią ... 42 6. Geneza i przebieg procesu oddzielania się teologii od filozofii 56 7. Filozofia jako dyscyplina niezależna . . . 63 Rozdział II. Epoka, jej myśliciele i ich dzieła (Ryszard Palacz) 68...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Legowicz, Jan (red.) 1979. Historia filozofii średniowiecznej, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.