instrumentalizować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) chcieć rzeczy niemożliwych. To, co N. Hartmann nazwał Ohnmaćht der Werte w obliczu rzeczywistości, należy zapewne zinterpretować nie tyle jako bezsiłę perspektyw aksjologicznych, ile jako nieodzowną potrzebę przekraczania teraźniejszości, jako przymus utopijnej projekcji człowieka, kreowania modelu, który nie jest, tylko mógłby być, czy raczej być powinien. Ale też ogarnięci potrzebą owego przekraczania sytuacji danych ludzie, jak okazuje się, instrumentalizują nieustannie wartości, którym chcieliby skądinąd przypisać najwyższą atrakcyjność i w hierarchii dóbr uznać je za bezwzględnie szczytowe. Teza ta spotka się z natychmiastową repliką: „Przecież od Platona po dzień dzisiejszy wszystkie historiozofie europejskie proponują to samo: harmonię jednostki i społeczeństwa, harmonię natury i kultury, urzeczywistnienie możliwości twórczych we wspólnocie...” Słusznie, ale są to formuły tak ogólnikowe, że za każdym...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SFil - Studia Filozoficzne (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
czasownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.