instrumentalizowanie

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Rzeczywistość, w której żyjemy, jest zbiorem jednostkowo istniejących osób i rzeczy. Wszelkie „ogóły” są wytworem naszej myśli, która ujmuje poznawczo jednostkową rzeczywistość w sposób dla siebie właściwy. Wytworzone jednak ogóły (powszechniki) myślowe służą poznaniu samych rzeczy, ich przetwarzaniu, ich instrumentalizowaniu. To właśnie dzięki temu, że ujmujemy poznawczo treści rzeczy ogólnie i koniecznie (w odpowiednio, dla różnych nauk, dobranych aspektach), możemy uporządkować nasze poznanie świata, możemy poznanie to przekazać (zakomunikować) drugim ludziom i wreszcie możemy posłużyć się tak poznanymi rzeczami dla naszych życiowych potrzeb. Ale świat rzeczy i osób nie istnie...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krąpiec, Mieczysław Albert 1995. Dzieła. T. 13. Język i świat realny, Lublin : KUL
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.