ideologiczno-instytucjonalny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Dialektyka wzajemnych oddziaływań, nosząca w sobie siłę dynamiczną, występuje nie tylko w „wymianie materii człowieka z przyrodą” i w sprzężeniu sił wytwórczych i stosunków produkcji. Przenosi się ona dalej na powiązania układów ekon. w ustroju ekon. oraz na procesy przystosowania ideologiczno-instytucjonalnej nadbudowy do potrzeb ustroju ekon. w ramach określonej formacji społ. — procesy zw. czasem w nowszej literaturze marksistowskiej „prawem koniecznej zgodności nadbudowy z bazą ekonomiczną”. Siła dynamiczna zawarta jest również w relacjach między nadbudową a nie należącymi do niej zjawiskami świadomości społ...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
WEP PWN 1962-1970. Wielka encyklopedia powszechna PWN. T. 1-13, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.