ideologia-utopia

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W ostatnich latach jesteśmy świadkami zmniejszania się roli ideologii w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza ideologii-utopii wyposażonych w przemoc stosowaną dla realizacji zawartych w nich wizji. W sposób spektakularny ujawniło się to w stanowisku ZSRR, który od połowy lat 80. opowiada się za dezideologizacją stosunków międzynarodowych (głównie międzypaństwowych). Bardziej wpływowy staje się chyba etos chrześcijański, wysuwający na pierwszy plan człowieczeństwo (budowane wokół wartości wolności, odpowiedzialności, braterstwa, miłości), przeciwstawiający się radykalnym utopiom poświęcającym współczesnego człowieka „molochowi przyszłości”25...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kukułka, Józef (red.) 1991. Pokój w teorii i praktyce stosunków międzynarodowych, Warszawa : UW
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.