historyczno-znaczeniowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) słowach polskich, zrozumiałych dla każdego Polaka. Zależało mu z pewnością na tym, żeby znalazł się ktoś, kto go zrozumie — a my chcąc dotrzeć do tego, co poeta przeżywał i chciał w swych słowach wyrazić, nie mamy innej drogi, jak tylko wnikanie w słowa, które pośredniczą między nim a nami. Zadaniem analizy stylu jest zawsze wykrycie stosunku, w jakim pozostaje do całego' tła historyczno-znaczeniowego pewnego wyrazu jego konkretna, szczegółowa aktualizacja w jakimś określonym tekście. Słowa nie mają swoich „wnętrz” innych niż historycznie uwarunkowane możliwości użyć...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Doroszewski, Witold 1962. Studia i szkice językoznawcze, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.