historyczno-niepodległościowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) ka jabłoń (1937). Tom pierwszy, Dziewczęta z Nowolipek, dzieli się na dwie części: Pieśń i Młodość, przy czym nawet ta pieśń dzieciństwa jest smętna na tyle, że można by ją nazwać elegią. Zwróćmy uwagę, że jest to książka zgoła historyczna, gdyż opowiada o ostatnich latach carskich w Warszawie. Tło historyczno-niepodległościowe istnieje — ale jest właśnie tłem tylko. Pewien krytyk biadał, że dziewczyny zamiast słusznej drogi na barykady wybierały niesłuszną do łóżka. Tymczasem Gojawiczyńska opisywała świat, który heroiczny nie był, i tak dziw, że i takie elementy tu się znalazły...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kuncewicz, Piotr 1991. Agonia i nadzieja. Literatura polska od 1918. T. 1, Warszawa : Officina
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo