historyczno-batalistyczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) przetrwało w kaplicy św. Jacka u Dominikanów (ryc. 248) i w ogóle w obrębie klasztoru, a także w kościele Kamedułów na Bielanach, gdzie pracował około r. 1633. Co do malowanych przezeń obrazów historyczno-batalistycznych i portretów, wolno stwierdzić, że były to utwory informujące dość ściśle o ówczesnym życiu polskim, że niekiedy znowu uderzały w ton panegiryczny, że osiągały nieraz duże formaty, potrzebne do wyczerpania złożonych wątków narracyjnych, z tym przecież, że ich wartości artystyczne nie były najwyższej próby w wyniku pracy pobieżnej i zapewne pospiesznej...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Krzyżanowski, Julian, Hernas, Czesław (red.) 1985. Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. T. 2, Warszawa : PWN
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.

Sąsiedztwo a tergo