gwoździowy

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nych: chłopi, żołnierze, robotnicy...«, a dopiero na drugim miejscu język pisarzy. Skoro Pan zna język chłopów oraz dobrze go sobie uprzytomni, na pewno Pan stwierdzi zupełną niemożliwość tego, aby chłop powiedział: »dzbanek malinowy« zam. : dzbanek malin, »worek owsiany« zam. worek owsa, »wóz drewniany« zam. wóz z drzewem; żaden robotnik — »paczka gwoździowa« zam. : paczka gwoździ itp. Czyż natomiast nie spostrzegł Pan, że przeciwnie, półinteligenci, których tylu się rozpleniło w naszym dziennikarstwie, bez końca wypisują o »wyczuciu sytuacyjnym« (to niby: sytuacji) o darach komitetowych, o planach zbrojeniowych, o kursach szkoleniowych, o pracy szybkościowej i przemyśle produkcyjnym zam.: o produkcji czy produkcyjności da...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Wańkowicz, Melchior 1972. Karafka La Fontaine’a. T. 1, Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.