furtka-pułapka

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) nie tylko bezpośrednią rolę socjalną, lecz staje się także doniosłym czynnikiem postępu ekonomicznego, organizacyjnego, technicznego — gdyż zamyka pozornie łatwo, jakże nieraz nęcące furtki-pułapki i zmusza do znajdywania rozwiązań głębszych, zwróconych w przód, wymagających wyższych kryteriów w polityce kadrowej itp. Nie ma potrzeby podkreślać, że jeżeli presja taka występuje na co dzień, jeśli nie spycha się jej pod powierzchnię — mniejsze jest nie tylko ryzyko zejścia z socjalistycznego kursu, lecz również ryzyko późniejszego wybuchu...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Kultura - Kultura (Paryż)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.