furtka-klauzula

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) życzę sobie tego. Gdyby po mojej śmierci zostało coś z moich kapitałów i kolekcji, przygarnęłaby to dla siebie moja pierwsza żona. Niestety, przeprowadzając rozwód byłem jeszcze żółtodzióbem i zostawiłem jej furtkę-klauzulę, którą mogłaby wykorzystać w razie mego bezdzietnego zejścia. Ale przecież ja nie jestem bezdzietny, chociaż nikt o tym w USA nie wie. Gorzej, bo zmieniłem nazwisko i zatarłem ślady tak, że beze mnie nikt by nie rozplątał mojej przeszłości. W Europie może zdołałbym nawiązać żywotne kontakty. A więc atut dla Europy...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Grabski, Władysław Jan 1962. Poufny dziennik Dominika Pola, Warszawa : Pax
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
rzeczownikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.