fornirować

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i nimf oraz innych postaci z mitologii grecko-rzymskiej. W okresie empiru produkowano w Krakowie fornirowane meble orzechowe z czarnymi dodatkami i dyskretnymi złoceniami, zdobione jeszcze klasycystycznymi brązami, w okresie zaś biedermeieru, tj. w latach 1830—1860 wytwarzano sprzęty innego rodzaju, wprawdzie również fornirowane mahoniem, orzechem, wiśnią itp., ale na ogół pozbawione brązów. Wytwarzano wówczas sekretery, tzw. praski, stoły oparte na nogach w kształcie liry, krzesła o różnorodnych oparciach, szafy i szafki, serwantki, przeznaczone na bibeloty, kanapy i łóżka, jakich sporo zachowało się po starych domach krakowskich. Styl ten...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
Dobrowolski, Tadeusz 1959. Sztuka Krakowa, wyd. 2, rozszerz. i popraw., Kraków : Wyd. Literackie
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
imiesłówliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.