filozoficznometodologiczny

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne, szukać ich trzeba w metodologii nauk prawnych czy dedukcyjnych, w semiotyce logicznej, filozofii języka i aksjologii filozoficznej. Spotyka się tam jednak odmienne odpowiedzi, uzależnione od przyjętych założeń filozoficznometodologicznych. Jako podstawowe wymienia się założenia ontologiczne dotyczące natury norm rozpatrywanych czy to w sferze bytu realnego (gdy norma uzależniona jest ontycznie od podmiotu — jak w klasycznej teorii bytu), czy idealnego (gdy norma istnieje obiektywnie, niezależnie od podmiotu — platonizm, współcześnie fenomenologia), czy w sferze języka (jak w lingwistycznej teorii norm, zbudowanej na bazie różnych odmian filozofii języka) lub też w sferze działania (gdy normę stanowią reguły określające zachowanie się podmiotu w społeczeństwie — nominalistyczna teoria norm, zbudowana na gruncie różnych odmian filozofii praksistycznej)...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SSem - Studia Semiotyczne (Wrocław etc.)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba mnoga

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.