filozoficzno-poetycki

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) i straszliwych istot zwanych ludźmi” (s. 162), z uwielbieniem tragizmu rozumianego niemal po nietzscheańsku — jako objawienie się w losach człowieka dionizyjskiego pierwiastka bytu. Z tych różnorodnych elementów kształtuje się nie jednolity system poglądów, ale raczej mroczna, posępna wizja filozoficzno-poetycka sytuująca dramat ludzkiego losu nie w jaskini Platona, lecz w jaskini Polifema. Bereza jest urzeczony swoją wizją i szuka w książkach jej odblasku. Krytyka ta ważna jest przede wszystkim przez to, że doprowadza do ostatecznych skrajności tendencje nieobce również naszej literaturze i umożliwia w ten sposób podjęcie generalnej dyskusji nad współczesnym stylem nie tylko pisania, lecz także myślenia i życia...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
RLit - Rocznik Literacki (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.