eksperymentatorski

Słowo poświadczone w fotocytacie:
(...) W działalności swojej wyróżniły się zwłaszcza miasta włoskie, które w celach gospodarczego i ideowego współdziałania stworzyły w r. 1901 Ligę gmin włoskich. Ideałem gminy nowoczesnej była dla Włoch gmina uprzemysłowiona, samodzielnie zaspakajająca potrzeby swych mieszkańców. W działalności tej widać było duży rozmach, charakter eksperymentatorski, ryzykowny. Doświadczenie z zakładaniem piekarń, makaroniami, fabryk lodu, aptek wskazuje na to. Rozwojowi temu sprzyjało bardzo prawodawstwo włoskie, które pierwsze w Europie zajęło się ustaleniem gałęzi produkcji, któremi zajmuje się gmina (ustawa z dn. 29 marca 1903). Jeżeli w krajach opisywanych...

Dodatkowe informacje

Diachroniczna częstość użycia słowa (wystąpień na milion wyrazów):
Lokalizacja ekscerptu na stronie:
Adres bibliograficzny:
SamT - Samorząd Terytorjalny (Warszawa)
Etykiety gramatyczne poświadczenia:
przymiotnikliczba pojedyncza

Zastrzeżenia

W naszych materiałach trafiają się błędy, są nieuniknione w tak wielkim zbiorze danych. Procentowo nie jest ich jednak więcej niż w klasycznym 11-tomowym Słowniku języka polskiego pod red. Witolda Doroszewskiego. Ciągle je wyszukujemy i nanosimy natychmiast poprawki, co w epoce przedelektronicznej było zupełnie niemożliwe.
Sąsiedztwo a fronte

K) Słowa obecne w Słowniku ortograficznym języka polskiego Władysława Kokowskiego i pominięte w indeksie, ze względu na założenia NFJP.